• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Karda-Mühendislik-203832029747824/

Pulsasyon Damperi

 Darbe sönümleyici_Pulsasyon Damperi


    Dozaj pompalarının içlerinde yer alan pistonun ileri-geri hareketi ile akışkan transfer edilir. Pistonun ileri hareketi pozitif basınç, geri hareketi negatif bir basınç oluşturur. Pompanın bu hareket silsilesi özellikle pompanın basma hattında vibrasyona sebep olmaktadır. Aynı anda bu hareketten dolayı dozlanan sıvı kesikli olarak sisteme verilmektedir.  Gerek vibrasyon gerekse kesikli (dalgalı) akış sistemlerde genellikle tercih edilmeyen bir durumdur.  

Akışkanların dozlanması veya transferlerinde kesikli akış ve vibrasyonunu en önemli çözümü, pulsasyon damperi (akış sönümleyici)'dir. Bu şekilde pompa basma hattında sürekli (lineer) bir akış sağlanabilir. 

Pulsasyon damperleri; kimyasal, sistem basıncı, pompa kapasitesi değerlerine göre belirlenir. SS ve plastik esaslı malzmelerden imal edilmektedir. 

Firmamız belirli basınçlara kadar damperleri kendi bünyesinde imal etmektedir. 

Pulsasyon damperlerinin monte edildiği hatlarda kimyasal dozlama işlemi atmosefer basıncına yapılıyorsa damper gerekli işlevini yerine getiremez. Açık havuza dozaj yapılıyorsa pulsasyon dameperi sonrası hattın üzerine kimyasal ve hidrolik şartlara uygun yükleme vanası monte edilmeli.